Apr 012017
 

Tired of paying for things? You’ve come to the right place. Here I’ll present a perfectly sound and reasonable plan for you to live for free. That’s right FREE. Let’s tackle the most common expenses:

FOOD

Food is expensive. A decent meal at Mcdonalds is going to cost us upwards of $10, three times a day, that’s $30/day! UNACCEPTABLE! Let’s start by never eating out ever again. That should reduce food expenses by around 2/3 according to my other food post (SAVING HACKS: COOKING). We can make better food than the disgusting poison they serve in restaurants anyway.

BUT COOKING IS ALSO EXPENSIVE. Yea I know. First let’s cut down on luxuries like condiments, spices, salt, sugar, meat, dairy, anything imported, and anything that absolutely requires heat. We can’t be bothered spending precious electricity on heating up food.

All we really need to not die is calories and vitamins. We can get calories from rice and vitamins from vitamin pills.

  • We can buy a ton (literally) of rice through Alibaba for $650. To get to 2000 calories per day we’ll need to eat 13 servings of rice. That’s 585g of dry rice per day and thus our ton of rice will last around 51 months, or 4 years. Thanks Alibaba!
  • Here’s a place that will sell 12,000 vitamin pills for $450. At one pill per day that’ll last us 32 years! Only $0.03 per day!

We’ve successfully gotten our food budget down to $176.50/year:

Rice and Vitamins

Fun and exciting animal shaped pills for intellectual stimulation!

BUT THAT’S NOT GOOD ENOUGH

The title of this post is how to live FOR FREE, not how to live for $0.48/day. Forget everything I just taught you about rice and multivitamins. It’s time to get free food!

We could grow food, but that takes too long and we’ll be dead before harvest time.

We could steal food, but people these days put locks on their doors.

We could live off sunlight, but we’d get too hungry when it’s cloudy.

The solution? GARBAGE. There’s literally tons of food thrown away every year! You only need to find a trash can and get digging!

trash-can-clip-art

Delicious

SHELTER

Houses are expensive. Rent is expensive. But how expensive is it really? A quick search of Kijiji shows the cheapest rentals go for about $300/month. Clearly that’s too much. We can get almost two years worth of food for that! Continue reading »